V ústach sa vyskytuje takmer 500 druhov baktérií, ktoré potrebujú na prežitie cukor. Premieňajú ho na kyseliny, ktoré poškodzujú povrch zubov a spôsobujú vznik zubného kazu. Nie vždy sa tento proces zastaví na povrchovej časti zuba a častejšie postupuje hlbšie k dreni zuba.
Staroslivosť o zuby spočíva v správnej dentálnej hygiene.
- orechy, pretože sú bohaté na vápnik, horčík a fosfor, ktoré sú dôležité pre zdravie zubov. Môžete konzumovať kešu, arašidy, mandle a vlašské orechy. Dávajte však pozor, aby ste si nepoškodili zubnú sklovinu najmä zabudnutou škrupinou v balení orieškov. Mohlo by to zapríčiniť poranenie a krvácanie ďasna alebo dokonca aj odštiepenie alebo zlomenie časti zuba, ktorý je oslabený.
- jedzte ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny a výrobky z obilnín.
- jedzte potraviny bohaté na vápnik ako je mlieko, syry a jogurty.
- potraviny, ktoré konzumujete medzi jednotlivými hlavnými jedlami by nemali obsahovať kvasiteľné cukry.
- neodporúčame konzumáciu sladkostí, a to najmä v tom prípade, ak nemáte k dispozícií zubnú kefku a teda si po konzumácii sladkostí nemôžete umyť zuby.
- aj pitie čierneho čaju alebo kávy zvyšuje riziko vzniku zubného povlaku, a tým aj vzniku zubného kazu
- je lepšie, ak konzumujete cukor jednorázovo, ako keby ste mali prijímať sladké potraviny počas celého dňa
- ľudia, ktorí majú radi konzumáciu mäsitých pokrmov, by si mali dávať väčší pozor pri čistení zubov, a to najmä kvôli tomu, že vlákna z mäsitých pokrmov ostávajú v medzizubných priestoroch a pôsobenie kyseliny pri ich rozklade môže spôsobovať oslabenie zubnej skloviny
Zloženie niektorých potravín predstavuje nebezpečenstvo pre naše zuby v podobe rizika vzniku zubného kazu.
1. Stravovacie návyky pre pekné zuby:
- pite denne veľa vody
- jedzte stravu, ktorá je v surovom stave. Myslíme tým surovú zeleninu a ovocie, nakoľko ich štruktúra obsahuje jemné vlákno, ktoré jemne masíruje a čistí zuby. Surové potraviny zvyšujú tvorbu slín, ktoré neutralizujú kyseliny v ústach. 100% džúsy odporúčame zmiešať s vodou. Po konzumácií citrusových plodov odporúčame ústa vypláchnuť čistou vodou, ktorá pomôže očistiť ústnu dutinu, nakoľko by kyseliny, ktoré sú prítomné v týchto citrusových plodoch, mohli oslabiť zubnú sklovinu.
- jedzte klíčky a strukoviny
- jedzte potraviny s vysokým obsahom bielkovín
2. Kedy jesť:
- odporúčame jesť s 2-3 hodinovými prestávkami medzi jedlami. Tento čas umožňuje obnovu prostredia v ústach a zníži sa tým aj obsah kyselín v ústach.
- čistenie zubov bezprostredne po konzumácií jedla sa neodporúča, počkajte aspoň 15 minút.
3. Aké potraviny sú vhodné pre zdravie zubov a ďasien?
4. Aké nápoje sú vhodné pre zdravie zubov?
- najlepším a najzdravším nápojom je voda. Ďalej sa odporúča piť bylinkové čaje ako aj koncentrované ovocné a zeleninové šťavy
5. Aké nápoje sú nevhodné pre zdravie zubov?
- cola, športové nápoje, sladké malinovky, čaje s vysokým obsahom citrónovej šťavy. Tieto nápoje obsahujú vysoké množstvo kyseliny, ktorá narúša zubnú sklovinu.
- pite radšej vo väčšom množstve ako po malých dúškoch, zabránite tak cukru, aby sa udržal na zubnej sklovine, a teda zabránite narúšaniu zubnej skloviny.
Niekoľko nápadov na osvieženie:
- čerstvé ovocie
- pohár mlieka, napríklad aj sójového, alebo cmar
- prírodný jogurt s čerstvým ovocím
- smoothies s mliekom, s jogurtom a s ovocím
- celozrnná sušienka s mliekom
- syr alebo syrové tyčinky
- v chladnejšom počasí polievky
Vaša stomatologická ambulancia alebo zubár vám radi poradia, ako sa si správne čistiť zuby.
Nezabúdajte ani na dennú starostlivosť o zuby!
Po každom čistení používajte ústnu vodu, ktorá spoľahlivo dokončí čistenie zubov. V obchodoch nájdete rôzne značky a druhy príchutí. Vyberte si preto takú, ktorá vám bude vyhovovať. Nájdete aj ústne vody pre deti, ktoré neobsahujú žiaden alkohol a chutia skvelo. Ústna voda odstraňuje zvyšky zubného plaku, ale predchádza aj vzniku zubného kazu a podľa typu ústnej vody vie liečiť aj zápalové ochorenie ďasien.
Spýtajte sa vášho ošetrujúceho stomatológa alebo nás kontaktujte.