Zubná pasta je pasta alebo gél, ktorý sa používa spolu so zubnou kefkou ako príslušenstvo na čistenie zubov a udržiavanie zdravia zubov.
Zubná pasta sa používa k podpore ústnej hygieny. Je to pomôcka, ktorá odstraňuje zubný plak a zvyšky potravín zo zubov, pomáha pri odstraňovaní zápachu z úst. Obsahuje účinné látky, ako je fluorid alebo xylitol, ktoré pri pravidelnom používaní zabraňujú ochoreniu ďasien (gingivitíde).
Väčšina zubných pást obsahuje stopové množstvá chemických látok, ktoré môžu byť pri nadmernom používaní toxické. Zubná pasta nie je určená na prehltnutie.
Základné úlohy pasty v závislosti od druhu sú:
- podporuje mechanické odstraňovanie plaku, zvyškov potravy a rôznych pigmentácií
- obsahuje fluorid, ktorý brzdí vznik zubného kazu a zároveň remineralizuje povrchové časti zuba
- obsahuje látky, ktoré znižujú citlivosť zubov
- spríjemňuje a uľahčuje čistenie zubov
Zubné pasty obsahujú základné látky a aktívne látky:
- abrazíva: leštiace materiály
- spojivá: gély, algináty
- zvláčňovadlá: glycerín
- sladidlá: sorbitol, sacharín
- aromatické a chuťové korigenciá: mentol, aníz eugenol, mäta
- farbivá: chlorofyl, potravinové farbivá
- podľa pH: mierne kyslé, mierne zásadité
- konzervačné prísady
- aktívne látky: antiflogistiká, adstrigenciá, enzýmy (majú antibakteriálny účinok), chlórhexidín, vitamíny, minerálne soli, fluorid. Množstvo fluoridu v paste je v závislosti od určenia pasty. Deti majú zubné pasty s obsahom fluoridu do 500 ppm a pre dospelých 1500 ppm.
Nasledovné príklady nám ukážu, prečo je potrebné pri čistení zubov používať zubnú pastu:
- Gingivitída a krvácajúce ďasná: Gingivitída je ochorenie ďasien, ktoré sa neliečené môže rozvinúť do parodontózy. Ľudia môžu mať zapál ďasien v okolí zubov. Tento zápal je spôsobený baktériami, ktoré sa nachádzajú v zubnom povlaku.
- Škvrny: Tabak, červené víno, a niektoré potraviny môžu spôsobovať škvrny na zuboch.
- Povlak na zuboch: Povlak je lepkavý a bezfarebný film baktérií, ktorý sa neustále tvorí na zuboch. Je hlavnou príčinou zápalu ďasien a pokiaľ sa denne tento povlak neodstraňuje, môže sa pretransformovať do zubného kameňa.
- Žltnutie zubov: Najčastejšie dôvody žltých alebo zafarbených zubov je starnutie a vystavovanie sa tabakovému dymu, čaju a káve.
- Zubná sklovina: je vonkajšia vrstva zuba, ktorá obklopuje a chráni hlavnú časť zuba. Baktérie v zubnom povlaku a starnutie môžu prispieť k oslabeniu zubnej skloviny. Takisto aj mnoho bežných potravín a nápojov môže oslabovať zubnú sklovinu.
- Zápach z úst: Jednými z najčastejších vinníkov zlého dychu sú milióny baktérií, ktoré žijú v ústach. Ústa obsahujú teplé a vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre rast baktérií.
Súkromné zubné ambulancie, ktoré navštevuje veľa pacientov, pomáhajú s výberom správnej zubnej pasty.
Správna technika čistenia zubov spočíva vo výbere správnej zubnej kefky, napríklad značky Curaprox. Na kefku stačí naniesť iba malé množstvo zubnej pasty – vo veľkosti malého hrášku. Kefka by mala obsahovať zarovnané štetiny v jednej úrovni. Krúživými pohybmi a pohybmi smerom od zubných koreňov a od ďasien preč sa najlepšie odstráni zubný povlak. Priestory medzi zubami sa, žiaľ, nedajú vyčistiť s obyčajnou zubnou kefkou. Tu je potrebné použiť medzizubné kefky. Správnu veľkosť vám najlepšie vyberie zubná hygienička na zubnej klinike.