Používate ústnu vodu len na osvieženie dychu alebo vďaka nej bojujete proti baktériám? Ak Vám stomatológ alebo dentálna hygienička nevysvetlila dôvody, prečo používať ústnu vodu ako súčasť starostlivosti o zuby, aj pre Vás je nasledujúci článok.
Mnohí ľudia sa už stretli s ústnou vodou aspoň v drogérii a mnohí z nás si vyberajú ústnu vodu podľa farby alebo vône. Ústna voda si u mnohých ľudí však ešte nenašla stále miesto vedľa zubnej kefky a pasty. Určite by sme však na ňu nemali zabúdať. Vďaka ústnej vode môžete predísť rôznym problémom s ďasnami a parodontitíde. Jej pravidelným používaním dezinfikujete sliznicu a napomáhate aj hojeniu bolestivých áft.
Najvhodnejšie alternatívy sú ústne vody s obsahom chlórhexidínu. Nie všetky sú odporúčané na dlhodobé používanie. Tie s vyššími koncentráciami aktívnej látky sa používajú terapeuticky – pred alebo po väčšom zákroku. Ústna voda CURASEPT má koncentráciu chlórhexidínu nižšiu a je vhodná na každodenné, pravidelné používanie. Pôsobí antibakteriálne aj bez obsahu alkoholu. Pomáha spomaliť tvorbu povlaku, množenie baktérií a pôsobí protizápalovo.
História ústnej vody
Prvý záznam, kedy si ľudia vyplachovali ústa tekutinou, pochádza z čínskej medicíny z roku 2400 pred n.l. počas liečby zápalu ďasien. Neskôr sa v gréckych a rímskych dobách používalo aj mechanické čistenie (najmä u vyšších vrstiev). Hippokrates odporučil používať zmes soli, kamenca a octu. Samozrejme, že časom sa vývin zubnej starostlivosti postupne zlepšoval.