Pre zubné lekárstvo sú významné ozdoby na brade, líci, hornej alebo dolnej pere, na jazyku, na jazykovej alebo perovej uzdičke a na avule, pričom jazyk predstavuje najčastejšie miesto intraorálneho piercingu. Typicky je tzv „činka“ – vertikálny piercing umiestnený uprostred jazyka pred jazykovou uzdičkou, ktorý tvorí tyčinku spájajúce dve guličky, z ktorých jedna (spodná) je vyskrutkovateľná. Ak jedna z gulôčok nahrádza plochý disk, hovoríme o „vidličke“.
Nosenie piercingu v ústnej dutine môže mať rôzne následky. Najčastejšími škodami na tvrdých zubných tkanivách je infrakcia – zlomenina až odlomenie skloviny na palatálnych – vnútorných plôskach zubov a na hranách predných zubov a fraktúry zubov a výplní, až strata zubov. Mnoho nositeľov piercingu si tlačí piercing do medzizubných priestorov, čím si môžu vytvoriť diastému – medzeru medzi zubami. Ak je piercing nosený v ústach dlhšie ako dva roky a rozostup gulôčok väčší ako 1,6cm, predstavuje rizikový faktor pre vznik gingiválnych recesov, lokalizovaného ústupu kosti až strate frontálnych zubov.
V niektorých prípadoch môže prísť ku komplentému zarasteniu piercingu.
Rovnako ako u každého nového módneho trendu, mladí ľudia často skúšajú použitie piercingu v ústach aj napriek mnohým zdravotným rizikám, ktoré môžu súvisieť aj so zdravým zubov.
Piercing jazyka zahŕňa vytvorenie diery v jazyku a umiestnenie dekoratívneho kovového čapu s otvorom. Vzhľadom k veľkému počtu nervových zakončení v jazyku, piercing často vyústi do závažného opuchu a bolesti, takže jesť a hovoriť je v takejto situácií veľmi ťažké, nehovoriac o tom, že ťažko opuchnutý jazyk môže blokovať dýchacie cesty.
Takéto nervové poškodenie môže viesť ku konštantnej bolesti, k brneniu (parasthesia) alebo k necitivosti jazyka a zablokovať niektoré nervové cesty. Tento nedostatok nervových vstupu do mozgu môže spôsobiť ťažkosti pri prehĺtaní, žuvaní, počas ochutnávky jedál či nápojov(nakoľko chuťové poháriky sú umiestnené na povrchu jazyka) a ovplyvní aj správnu artikuláciu.
Vznik infekcie je zvýšená v súvislosti s použitím piercingu. Ústa obsahujú obrovské množstvo rôznych druhov baktérií, ktoré pri nedostatočnej hygiene spôsobujú veľmi nepríjemný zápach z úst alebo infekcie v akejkoľvek otvorenej rane. Dobrá ústna hygiena nemôže sama o sebe zaistiť , že piercing ostane v ústach bez infekcie. Používanie alkoholu, ktorý je obsiahnutý v ústnej vode spôsobí pálenie a podráždenie rany. Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť najmä vtedy ak piercing obsahuje kov. Krvácanie, otrava krvi a krvnej zrazeniny sú ďalšie potenciálne obavy, pretože jazyk je svalový orgán.
V jazyku sa nachádza mnoho veľkých a stredne veľkých žíl. Ak sa tieto poškodia, môže dôjsť ku komplikáciám. Tým, že ústna dutina obsahuje vysoké množstvo baktérií a to že jazyk je v neustálom pohybe, uzdravenie jazyka s novým piercingom je pomalé. Doba hojenia môže trvať aj jeden mesiac.
Piercing v perách a v jazyku môže ovplyvniť zuby a ďasná. Zuby môžu byť popraskané a alebo štiepané z prítomnosti piercingu najmä pri pohybe jazyku. Takýto pohyb jazyka s piercingom môže spôsobiť, že sa zuby stanu veľmi citlivé. V tomto prípade ide pacient s piercingom v ústach do rizika v podobe poškodenia zubnej skloviny, alebo nárastu citlivosti zubov v oblasti kŕčkov.
Ak by sa poškodil zub od koreňa, hrozilo by nahradenie zuba implantátom. Ďasná sa môžu následkom častého kontaktu kovu s ďasnami poškodiť.
S prítomnosťou piercingu musíte počítať s extra starostlivosťou o chrup. Keď si čistíte zuby sa uistite, že si kefkou prečistíte aj jazyk. Piercing by ste si mali pri čistení odstrániť a dôkladne ho vyčistiť a následne vydenzifikovať.
Otvor v jazyku by mal byť tiež opláchnutý malým prúdom vody. Ako už bolo spomenuté vyhnite sa ústnym vodám s obsahom alkoholu, ktoré spôsobia bodavý a pálivý pocit. Najlepším spôsobom, ako sa týmto problémom vyhnúť, je nedávať si piercing a ak ho už máte, vyberte si ho a dovoľte tak jazyku aby sa zahojil.
V zubných ambulanciách by mali byť lekári, zdravotné setričky a zubné hygieničky schopní pacientov poučiť o rizikách a komplikáciách súvisiacich s nosením piercingu. Včas rozpoznať u nositeľov piercingu začinajúce škody na tzv. mäkkých tkanivách dutiny ústnej a zabrániť tak možným škodám na závesnom aparáte zuba a prekontrolovať pacientovi očkovanie na tetanus, prípadnu mu preočkovanie doporučiť.