Význam preventívnej prehliadky spočíva v zachytení prípadného ochorenia v počiatočnom štádiu, vtedy, keď sa ochorenie ešte neprejavilo a my ho necítime a nebolí. Čím skôr ochorenie odhalíme, tým má lepšiu liečiteľnosť. Smile Clinic Vám ponúka nadštandardnú preventívnu prehliadku zameranú na prevenciu. Preventívna prehliadka a plán ošetrenia sú zdarma, platíte iba za OPG röntgenový snímok, ktorý stojí 35 EUR.
Kedy treba ísť na preventívnu prehliadku?
Dôležité je, aby sme absolvovali preventívnu prehliadku jedenkrát do roka. Zubný lekár – stomatológ by mal spraviť panoramatický snímok alebo 3D snímok, ktorý umožňuje presnú diagnostiku Vášho chrupu. Ak mu to umožňuje čas a ak treba, môže zároveň ošetriť aj prípadný zubný kaz, v inom prípade sa môže pacient objednať na ďalšiu návštevu v zubnej ambulancii.
Preventívna prehliadka trvá okolo 15 – 30 minút a je bezbolestná. Ak navštevujete pravidelne dentálnu hygieničku, robíte tak veľký krok k dosiahnutiu dokonalému úsmevu. Zubný kaz, ako aj iné ochorenia zubov, sa Vám budú vyhýbať veľkým oblúkom a v podstate ušetríte veľa peňazí za časté návštevy stomatológa.
Najčastejším zistením pri preventívnych prehliadkach je existencia zubného kazu, vznik parodontitídy – prejavuje sa krvácaním ďasien alebo ich opuchom, prípadne sa odhalí problém s ochorením koreňových kanálikov. Na základe plánu ošetrenia by ste mali dostať nasledujúci termín od svojho ošetrujúceho zubára.
Čo Vás počas preventívnej prehliadky čaká?
Zubná prehliadka u stomatológa alebo u zubnej hygieničky zahŕňa:
- čistenie a leštenie – vaša dentálna hygienička bude používať špeciálny nástroj – utrazvuk alebo kiretu, pomocou ktorých odstráni zo zubov zubný kameň. Následne vyleští povrch vašich zubov pomocou rotačnej kefky. Odstránia sa tak škvrny a farebné nerovnosti.
- vzdelávanie pacienta – po vyčistení zubov vás hygienička oboznámi s problémami, ktoré sa týkajú stavu vašich zubov. Ukáže a vysvetlí vám správny postup umývania zubov doma.
- zistenie stavu zdravia chrupu – stomatológ alebo zubný hygienik preskúmajú stav vášho chrupu, odhalia prípadné ochorenia ďasien, zubov a celej ústnej dutiny. Počas vyšetrenia môže hygienik použiť špeciálnu parosondu pre meranie stupňa parodontóznych „vačkov“.
- röntgen – pre určenie stavu chrupu vám zubný lekár odporúči podstúpiť röntgén. V niektorých prípadoch si môžete priniesť so sebou už röntgenový snímok spravený inde, ktorého aktuálnosť si overte. Niekedy sa stáva, že pacienti prinesú do zubnej ambulancie starý snímok chrupu, a tak sa nedá spoľahnúť, že odzrkadľuje aktuálny stav chrupu.
Ak meníte zubného lekára, overte si, či nový zubár bude potrebovať Vašu predošlú zdravotnú dokumentáciu. V niektorých prípadoch toto nieje potrebné, nakoľko stomatológa zaujíma aktuálny stav zubov.
Vzhľadom k tomu, že orálne zdravie je úzko späté s vašim celkovým zdravím, je dôležité, aby ste oboznámili stomatológa s akýmikoľvek problémami a zdravotnými ťažkosťami.
- informujte svojho zubného lekára o všetkých nových zdravotných problémoch, ktoré boli diagnostikované od vašej poslednej návštevy lekára (napr. diabetes alebo ochorenie srdca, alergie a pod.)
- urobte si zoznam všetkých liekov a doplnkov, ktoré užívate, vrátane ich dávkovania. Takýto zoznam prineste so sebou k svojmu zubárovi.
- ak trpíte úzkosťou, povedzte o tom zubárovi. Strach zo zubára je bežný. Váš zubný lekár môže s vami pracovať tak, aby vám poskytol dostatočnú pozornosť a komfort čas počas zubného ošetrenia.
- porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o akýchkoľvek problémoch a o zmenách vo vašej ústnej dutine, ktoré ste si všimli.
Zaznamenávajte si termíny preventívnych prehliadok, pomôže Vám to objednať sa na ďalší potrebný termín.